A Windows 10 legfőbb újításai:
- Megjelent a Cortana digitális személyi asszisztens, amely igazodik a felhasználóhoz (adatokat gyűjt szokásairól), hanggal is vezérelhető, beépült a Start menübe, illetve ahol gépeléssel vezérlik, a Bing keresőbe. Sajnos magyarul nem ért.
- Megjelentek a virtuális asztalok, amelyek között (a Feladatnézetben) egyszerűen, húzással elrendezhetjük a megnyitott ablakokat.
- Megjelent az Internet Explorer helyett a Microsoft Edge böngésző, amely gyorsabb és biztonságosabb elődjénél, valamint a HTML5 szabványt támogatja. A megjelenített oldalra akár kézzel, táblatollal is írhatunk.
- A Start menüben egyesítették a Windows 7 és 8.1 Start menüjének előnyeit.
- A kezdőképernyő lehet teljesen csempés vagy a Start menübe integrált csempéket megjelenítő.
- Lecserélték a kereső szolgáltatást és az értesítési központot.
- A fotó alkalmazás több RAW formátumot is kezel.
- Javítottak a kézírás-felismerési szolgáltatáson.
- Beépített DLP-megoldással (data loss prevention, adatszivárgás-megelőzés) növelték a biztonságot.
- Az Xbox One a Windows 10 frissítést követően képessé válik a játékok streamelésére PC-re vagy táblagépre. Így Xbox One konzol nélkül is
- Kibővültek a testre szabási lehetőségek (több elem került a Gépházba, például a könnyű kezelés beállítása is).
- Ha elérhető, a Windows Hello segítségével ujjlenyomat, írisz vagy arcfelismeréssel is beléphetünk.
- Az összes fénykép elérhető egy helyen. A Fényképek alkalmazás a telefontól a számítógépen át a OneDrive-ig egy helyen gyűjti össze fényképeinket és videóinkat. Az objektumok albumokba rendezhetők és megoszthatók.
- A Windows 10 univerzális Office-alkalmazásai (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook) letölthetők az áruházból.
- A OneDrive-ba mentett fájlok online elérhetők az interneten a OneDrive.com címen, illetve offline módban a számítógépünk OneDRive mappájában. Amikor ismét elérhetővé válik az internet, a szinkronizálás automatikusan végbemegy.
- A rendszer egyszerűbben és intuitívabban használható az érintésvezérléssel ellátott eszközökön. Ha hibrid gépet használunk, akkor a Műveletközpont Táblagép mód kapcsolójával nagyított megjelenésre válthatunk, ekkor a Start menü és az alkalmazások is teljes képernyős módban nyílnak meg.
- Újabb kézmozdulatok jelentek meg az érintésvezérléshez.
A gyakorlati alkalmazásokkal kapcsolatban ajánljuk figyelmükbe a kapcsolódó ECDL köteteinket is. A régebbi Windows verziók leírásait itt keressék.